DOĞAL ŞİFA KAYNAKLARI ANLATILDI
image

Anadolu’nun şifalı bitki zenginliğinin konu edildiği “Doğa ve İnsan Elele” söyleşisi Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşti.

4 Ağustos Cuma günü düzenlenen söyleşinin konukları Anadolu Halk Bilimleri Akademisi kurucuları ve yöneticileri Ahmet Kamacı, Ali Yılmaz ve İbrahim Çenet oldu. Marmaris Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen etkinlikte tabiatın şifa kaynakları bitkiler ele alındı. Katılımcılardan fotoğraf sanatçısı ve yazar Ahmet Kamacı “Şifaya Dönüşen Zehirli Bitkiler” başlığı altında konuşurken, araştırmacı-yazar Ali Yılmaz “Gelin Garı Doğal Tedavi Merkezi”, araştırmacı-yazar İbrahim Çenet ise “Çukurova’nın 4000 yıllık Tıp Tarihi” konularında sunum yaptı.

Programın sunuculuğunu ise Anadolu Halk Bilimleri Akademisinin bu yıl haziran ayında Yaşar Kemal anısına düzenlediği “Bir Çiçekli Bahçe” adlı yarışmada, araştırma dalında 2.lik kazanan Özlem Ertuğrul üstlendi.

Marmaris Belediyesi'nin daveti üzerine ilçeye gelen Ahmet Kamacı, Ali Yılmaz ve İbrahim Çenet, Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner ile birlikte Marmaris köylerini ziyaret ederek, yöre halkıyla buluştu. Yüz yıllardır bölgede şifa amaçlı kullanılan bitkiler hakkında köylülerden bilgi aldı.