KADINLARIN HAYATIN HER ALANINDA DAHA ÇOK YER ALDIĞI BİR YAŞAM DİLEĞİYLE
image

Belediye Başkanı Ali Acar, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

“Laik ve demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk toplumun temeli, ailenin yapı taşı olarak gördüğü kadına sosyal ve siyasal yaşamın her alanında hak ettiği değeri vermiş, toplumsal yaşamda yerlerini almaları adına büyük kazanımlar sağlamıştır.
5 Aralık 1934’de kadınların elde ettiği seçme ve seçilme hakkı, kuşkusuz ki karanlık zihniyeti yıkmak, kadını insan olmanın gereği hakkını kullanabilir kılmak adına atılmış en önemli adımlardan biridir.
Ulu Önderimizin açtığı ve aydınlattığı yolda ilerleyen kadınımız; seçme ve seçilme hakkıyla tanışmış, adil, eşit hak ve özgürlüklere sahip bir düzende, insan gibi yaşamak adına önemli yollar kat etmiştir.
5 Aralık aynı zamanda Dünya Kadın Hakları Günü olarak tarihe geçmiş, bugün dünyada kadınların erkekler ile aynı yasal ve siyasal haklara sahip olduğunun altı, kalın çizgilerle çizilmiştir.
Kadınlara yönelik her türlü şiddetin, tacizin, erken yaşta evlilik gibi çağ dışı kavramların bir an önce son bulduğu, kadınların hayatın her alanında daha çok yer aldığı, tüm kadınlarımızın eşit ve özgürce yaşayabildikleri bir hayat dileğimle, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 83. yıldönümünü kutluyorum.”