HAVASINA “KARA” ÇALINMAYAN BİR ŞEHİR; MARMARİS
image

Yıl 1984. Marmaris Belediye Encümeni, ülkenin en temiz havasına sahip ilçenin kömür yakılması nedeniyle kirlenmeye başladığını farkeder. Ve o yıl aldığı bir kararla oksijen zengini bu havanın günümüze kadar kirlenmesinin önüne geçecek önemli bir adım atar, ilçede kömür yakılmasını yasaklar.

O dönem ki belediye yönetiminin bu önemli kararının günümüze kadar arkasında duran geçmiş ve bugünkü yönetimler, ilçe halkının da olağanüstü yaklaşımıyla kararı uygulamakta zorluk çekmez.

Zaman zaman bireysel kaçak kömür yakma olaylarıyla karşılaşan Zabıta Müdürlüğü ekipleri, aldıkları ihbarlar ve gece denetimleri sayesinde bunların da engellendiğini ve “sıfır kömür” seviyesine gelindiğini belirtiyor. Kömür yakma durumunun daha çok Marmaris’e farklı il veya ilçelerden gelip yerleşen devlet memurlarında karşılarına çıktığını söyleyen Zabıta Müdürü Erkan Ünver, “Gerekli uyarıları yapıyor ve yasağı açıklıyoruz. Vatandaşlarımız da anlayışla karşılıyor. Bu sayede çocuklarımızın ve hastalarımızın temiz bir nefes almasına yardımcı oluyoruz. Aksi durumlarda yasağa uymayanlara 5326 Saylı Kabahatler Kanuna'na göre ceza yazılıyor.” diyor.

En Sağlıklı Kent
Türkiye’nin en temiz havasına sahip birkaç bölgeden birisi olan Marmaris’in 3 dönemdir Belediye Başkanlığı’nı yapan Ali Acar da “kömür yasağı”nı “en güzel yasaklardan birisi” olarak değerlendiriyor. “80’li yıllarda alınan bu karar, aslında ülke geneline yaygınlaştırılmalı. Ülkemizin birçok bölgesinde kömür yakarak aslında çocuklarımızı zehirleniyor. Marmaris’te bu güzel havaya kara leke olarak gördüğümüz kömür dumanının karışmasını istemiyoruz. Biz Marmaris’in bu uygulama ile kamuoyunda Türkiye’ye örnek kent olarak kabul görmesini ve “En Sağlıklı Kent” ünvanını almasını istiyoruz.” diyerek hedefini açıkladı. Başkan Acar ayrıca Marmaris’te egzoz gazı üreten motorlu araç kullanımını da yıllar içerisinde aza indirmek ve başta bisiklet olmak üzere doğa dostu ulaşım yöntemlerini yaygınlaştırmak istediklerinin altını çizdi.