AKILLI BİSİKLETLER GELİYOR
image

 

Marmaris Belediyesi akıllı bisiklet projesini hayata geçiriyor. Proje kapsamında ilk etapta 10 istasyon kurulacak. Bu istasyonlardan 7’si Marmaris’te, 3’ü ise İçmeler’de yer alacak.

 

Marmaris Belediye Meclisi Temmuz Ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumunu gerçekleştirdi. Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın izinli olması nedeniyle toplantının başkanlığını, Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner yaptı. Toplantıda biri gündem dışı olmak üzere üç gündem maddesi görüşüldü.

Önerge ile gündeme alınan madde Marmaris’te hayata geçecek akıllı bisikletlerle ilgili kullanım ücretlerinin belirlenmesiydi. Gündem maddesi hakkında Fen İşleri Müdürü Özgür Han bilgi verdi. Han, Marmaris Belediyesi’nin kentte bisiklet kullanım oranını arttırmak, bisikleti ulaşım aracı olarak benimsetmek için hayata geçirdiği bisiklet yolu projesinden bahsetti. Bu projenin devamında uygulamaya konacak akıllı bisiklet projesini anlattı. Özgür Han “Marmaris merkezde 7, İçmeler’de 3 istasyon kuracağız. Bu istasyonlarda 6’şar park yeri olacak. 60 akıllı bisiklet ile çalışmaya başlayacağız. Yabancı turistler ve vatandaşlar, kredi kartı, android telefon uygulaması, sms ya da belediyeden alacakları kart ile ödeme yapabilecekler” dedi.

Han, Marmaris’te yeni yapılacak bisiklet yolları ile akıllı bisiklet sayısının da artmasının planlandığını açıkladı. Han “Marmaris’te bisiklet yolu ağımızın da genişletilmesiyle, ilçedeki bisiklet sayımızın 400’lere ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Akıllı bisiklet kullanım ücret tarifesinin belirlenmesi için gündem maddesi plan ve bütçe komisyonuna havale edildi. Marmaris Belediye Meclisi, komisyonlara havale edilen gündem maddelerini görüşmek üzere ikinci oturumunu 6 Temmuz Cuma günü gerçekleştirecek.