SOKAK SANATÇILARI VE GÖSTERİ GRUPLARI ŞÖLEN YAŞATTI
image

Marmaris Belediyesi tarafından yerli ve Avrupalı turisti, Noel ve yeni yıl tatilinde ilçeye çekebilmek için Aralık ayını da içine kapsayan Marmaris Yeni Yıl Festivali /New Year Fest, cumartesi günü düzenlenen açılış korteji ile başladı.

Yerli ve yabancı turistlerinde ilgi gösterdiği Marmaris Yeni yıl Festivali için cumartesi günü Anatolia Meydanı’ndan 19 Mayıs Gençlik Meydanı’na festival yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşe festivale destek veren kurum ve kuruluşlar da gösteri gruplarıyla birlikte katıldı. Renkli karelere sahne olan festivalin açılışında gösteri grupları birbirinden güzel gösteriler sundu.
19 Mayıs Meydanı’nda sona eren kortej yürüyüşünü Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Gazeteci Yazar Uğur Dündar, belediye birim amirleri ve meclis üyeleri birlikte izledi.
Festivalin açılışında konuşan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Marmaris Belediyesi’nin örnek çalışmalarına aralıksız devam ettiğini belirterek, “Yaz döneminde 1 buçuk milyon kadar ağırladığımız yabancı misafirlere sunmuş olduğumuz örnek hizmet aynı zamanda siz değerli Marmarisliler için de devam etmektedir. Turizm bölgelerinde hepinizin bildiği gibi o yoğun temposundan sonra bir sakinlik başlar. İşte bu beş yıl önce başlattığımız uzun vadeli turizm politikamız, turizmin 12 aya yayılması adına yapmış olduğumuz çalışmalardan en önemlisi Yeni Yıl Festivalidir. Bu festival ile kent insanımızın eğlenmesi kış turizminin hareketlenmesi adına ve Avrupa’dan turist getirmek için ortaya koyduğumuz projedir.
Bu festival kapsamında 15 İngiltere’den, 5 İsrail’den olmak üzere 20 uçak programa alındı. Böylece Avrupalı turistlerle bu bir ayı birlikte geçireceğiz. Biz projeyi hazırladık. Güney Ege Otelciler Birliği Başkanımız Bülent Bülbüloğlu ve yönetim kurulu arkadaşlarımız bu projeye destek oldular. Ben hepsine çok teşekkür ediyorum. Biz istiyoruz ki diğer belediye yöneticileri de bizim bu uygulamalarımızdan yararlanıp kullansınlar. Tüm yaptığımız çalışmalar Marmaris Halkı, ülkemiz ve dünya insanları için. Bugün ayrıca bize bu projede destek olan Aydın Büyükşehir, Karşıyaka, Çankaya belediyelerimize ve başkanlarına ayrıca katkı sağlayan tüm ekiplere sonsuz teşekkür ediyoruz. Marmaris yaşayanı ve Marmaris’in sivil toplum örgütleri bu etkinlikte bizi yalnız bırakmadılar. Bir kent halkıyla yönetilir. İşte önemli olan kent yaşayanının ve sivil toplum kuruluşlarının bu projelere desteklemesidir. Böylece bizim gücümüzü çok daha iyi noktalara getirecektir. Marmarisli vatandaşlarıma esnaflarıma da bu desteklerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Festivalimiz hayırlı uğurlu olsun. Yeni yıl öncelikle Marmaris’imize, ülkemize ve tüm dünya insanlarına barış, huzur ve güvenlik getirsin” dedi.

Türk mitolojisinde yer alan Ayaz Ata tanıtılacak

Festival boyunca Marmaris 19 Mayıs Gençlik Meydanı ve Saman İskelesi’nde kurulacak olan stantlarda yerel lezzetler ziyaretçilere tanıtılırken şehrin alternatif noktalarında canlı müzik performansları, sokak sanatçılarının gösterileri ve canlı heykeller de yer alacak.

Festivalde müzik maratonu yaşanacak

Marmaris Yeni Yıl Festivali’nin önemli öğelerinden bir başkası ise müzik olacak. Karşıyaka Belediye Bandosu’ndan Aydın Büyükşehir Belediyesi Kadın Mehteran Takımı’nın gösterisine, halk oyunları performanslarından canlı karaoke eğlencelerine, Türk Chopper Rock Grubu Konseri’nden, dj performanslarına, Latin danslarından tango, vals ve bale gösterilerine kadar pek çok etkinlik, festivali ziyaretçilerini bekliyor olacak.