CEMEVİNDE BİRLİK MESAJI
image

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şubesi’nin Muharrem Ayı’nın 10. gününde düzenlediği oruç yemeğinde birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Marmaris Belediyesi Başkanvekili Asım Geniş, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris Şubesi’nin Muharrem ayı dolayısıyla cemevinde düzenlediği yemeğe katıldı. Dernek Başkanı İlyas Toprak, Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin, Kent Konseyi üyeleri ve Alevi vatandaşların katıldığı yemekte Alevi dedesi Erdoğan Sezer sofra duasını okudu.

EMPATİ KURMAK YETERLİ

Muharrem ayının 10’uncu günü düzenlenen yemekte konuşan Sezer, “Muharrem’in 10’uncu günü bütün peygamberlerin şükrettiği, oruç tuttuğu gün. Aynı zamanda Hazreti Hüseyin’in ve yarenlerinin şehit olduğu gün. O güne kadar herkes şükretmişti. Alevi toplumu, Şah Hüseyin Kerbela’da şehit olduktan sonra dedi ki, bugüne kadar herkes şükretmişti ama bundan sonra yas-ı matem olsun. Bugüne kadar da geldi. İnsanlar birbirine karşı hoşgörülü ve toleranslı olursa, empati kurarsa, bir kuşun kanadının kopmayacağına, bir günlük ömrü olan kelebeğin dahi yaşam hakkı olduğuna inanırsa barış ve huzur içinde yaşarız” dedi.

“Yasımızı ve acımızı paylaştığınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim” diyen Sezer, “Bizim bir derdimiz yok. Sadece barış, güven ve kardeşlik içinde evrensel insan haklarıyla yaşam derdimiz var. İncinsen de incitme diyerek biz diğer inançlara ne kadar saygı gösteriyorsak bize de saygı gösterilmesini talep ediyoruz. Bizler bir olmalı, diri olmalı, diyalog içinde olmalı ve birbirimizi anlamalıyız. Gönül Allah’ın evidir, hiç kimse birbirinin gönlünü kırmasın” şeklinde konuştu.

BAŞKAN OKTAY’IN SELAMINI İLETTİ

Marmaris Belediyesi Başkanvekili Asım Geniş de birlik ve beraberlik mesajı vererek, “Belediye Başkanımız Mehmet Oktay, resmi görüşmeler için yurtdışında olduğu için katılamadı. Sizlere de selam ve sevgilerini gönderdi. Biz birlikte güçlüyüz. Bir olduğumuz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz sıkıntı yoktur. Tuttuğunuz oruçlar kabul olsun” diye konuştu. Dernek Başkanı İlyas Toprak da yemeğe katılanlara teşekkür ederek “Lokmamızı paylaştığımız için mutluyuz. Birliğimiz bundan sonra da devam edecek” dedi.